Prawo spadkowe - kancelaria Sieradz

Prawo spadkowe stanowi jeden z działów prawa cywilnego, który określa zasady przechodzenia praw i obowiązków po śmierci spadkodawcy na spadkobiercę lub spadkobierców.

Większość ludzi na jakimś etapie swojego życia spotyka się z koniecznością przeprowadzenia, czy udziału w postępowaniu spadkowym. Pamiętaj, że adwokat, radca prawny czy prawnik zajmujący się prawem spadkowym poprzez skuteczne doradztwo potrafi załatwić sprawę dotyczącą spadku w jak najbardziej korzystny dla swojego Mocodawcy sposób.

Mimo, że w polskim porządku prawnym nie ma obowiązku przeprowadzania spraw spadkowych, bardzo często z różnych względów trzeba takie postępowanie przeprowadzić, celem wykazania swoich praw do spadku, które jest potrzebne np. do przerejestrowania samochodu w wydziale komunikacji, czy ujawnienia swoich praw do nieruchomości w księdze wieczystej.

Postępowanie spadkowe co do zasady składa się z dwóch etapów:

 • pierwszego – stwierdzenia nabycia spadku, który prowadzi do ustalenia kręgu spadkobierców, jak i udziałów w jakich dziedziczą spadkobiercy;
 • drugiego – podziału/działu spadku, w którym ustalany jest skład oraz wartość spadku, jak i dokonywany jego podział pomiędzy spadkobierców;

Katalog spraw spadkowych nie ogranicza się tylko do spraw o stwierdzenie nabycia spadku i dział spadku.

Kancelaria adwokacka w Sieradzu świadczy pomoc prawną, w tym udziela porad prawnych w zakresie prawa spadkowego, tj:

 • nabycia spadku z ustawy, jak i z testamentu
 • odrzucenia zadłużonego spadku
 • zachowku
 • uznania spadkobiercy za niegodnego dziedziczenia
 • zapisu, zapisu windykacyjnego
 • wydziedziczenia,
 • zabezpieczenia spadku,
 • podziału spadku – zgodnego i spornego

Nabycie spadku, przyjęcie spadku

Informacja o dziedziczeniu często wiąże z pojawieniem się wielu pytań i wątpliwości dotyczących skutków spadkobrania. Jeśli nie wiesz czy powinieneś spadek przyjąć wprost, przyjąć z dobrodziejstwem inwentarza, czy go odrzucić w całości, albo jak zrobić to w imieniu dzieci warto uzyskać poradę prawną od prawnika zajmującego się prawem spadkowym.

Odrzucenie spadku

Często informacja o powołaniu do spadku nie wiąże z wiadomością o uzyskaniu znacznego majątku, a jedynie informacją, że w spadku są długi. Wtedy pojawia się pytanie co robić, aby nie nabyć długów pozostawionych w spadku? Pozbycie się odziedziczonych długów w większości przypadków jest proste — wystarczy odrzucić spadek. W takich przypadkach warto zasięgnąć porady adwokata lub radcy prawnego w kwestii zabezpieczenia najbliższych przed odziedziczeniem długów spadkowych, w tym także, jak uchronić małoletnie dzieci przed dziedziczeniem długów.

Zachowek

Zachowek jest to instytucja prawa spadkowego mająca za zadanie chronić najbliższych krewnych zmarłego, którzy w razie braku testamentu dziedziczyliby spadek. Zachowek jest to uprawnienie, które przysługuje jedynie wówczas, gdy dana osoba dziedziczyłaby na mocy ustawy.

Zachowek przysługuje:

 • zstępnym, czyli dzieciom, wnukom, prawnukom itd
 • małżonkowi
 • rodzicom

Osoby z tej grupy spadkobierców mogą dochodzić swoich praw do zachowku, jeżeli zmarły w testamencie przekazał majątek innej osobie.

Kancelaria adwokacka w Sieradzu świadczy pomoc przy analizie stanu faktycznego i ustalenia kręgu osób uprawnionych do zachowku, jak i wysokości należnego zachowku. Świadczymy pomoc prawną naszym Mocodawcom w postępowaniu przedsądowym, przygotowujemy pozwy o zachowek, jak i zapewniamy reprezentację adwokata w postępowaniu sądowym.

Adwokat zajmujący się prawem spadkowym jest również w stanie udzielić profesjonalnej pomocy osobom zobowiązanym do zapłaty zachowku poprzez reprezentację w postępowaniu przedsądowym, jak i sądowym.

Podział spadku

Kancelaria adwokacka adwokat Anity Śniadek-Król świadczy profesjonalną pomoc prawną w sprawach o:

 • umowny dział spadku
 • zgodny sądowy dział spadku
 • sporny sądowy dział spadku

Udzielamy pomocy przy sporządzaniu umów o dział spadku oraz opiniujemy takie umowy. Przygotowujemy wnioski o zgodny dział spadku, jak i wnioski o dział spadku w sprawach, w których spadkobiercy pozostają w sporze co do składu, wartości spadku, jak i samego podziału spadku.

W niektórych sprawach spadkowych istnieje konieczność połączenia spraw o dział spadku z postępowaniem o zniesienie współwłasności. W innych z kolei istnieje konieczność połączenia sprawy o dział spadku z podziałem majątku wspólnego małżonków. Adwokat Sieradz doradza również w kwestiach rozliczania długów spadkowych, zaliczania darowizn na schedę spadkową.

Uznanie za niegodnego dziedziczenia

Prawo spadkowe przewiduje instytucję, która pozwala wyeliminować spadkobiercę od dziedziczenia, który zachował się niegodnie wobec spadkodawcy.

Udzielamy pomocy przy ocenie przesłanek uznania spadkobiercy za niegodnego dziedziczenia. Kancelaria zajmuje się przygotowywaniem pozwu o uznanie za niegodnego dziedziczenia, jak i reprezentacją przed sądem. Bardzo ważne jest skorzystanie z pomocy adwokata bądź radcy prawnego, który zapewni profesjonalne wsparcie w trakcie skomplikowanego postępowania sądowego i skutecznie doprowadzi do uznania spadkobiercy za niegodnego.

Wydziedziczenie

Wydziedziczenie jest instytucją prawa spadkowego, która pozwala spadkodawcy, w pewnych sytuacjach określonych w prawie spadkowym, pozbawić spadkobiercy w testamencie prawa do zachowku.

Adwokat Anita Śniadek-Król prowadząca kancelarię w Sieradzu i Kaliszu oferuje wsparcie prawne oraz udziela porad prawnych z zakresu prawa spadkowego, sporządza projekty umów dotyczących spadku oraz reprezentuje Państwa przed sądem.

Kancelaria zapewnia kompleksową obsługę prawną wszystkim uczestnikom postępowań spadkowych. Kancelaria udziela pomocy prawnej z zakresu prawa spadkowego w różnych formach, dostosowanych do Państwa indywidualnych potrzeb Zespół kancelarii prowadzi sprawy spadkowe głównie na terenie Sieradza, Kalisza, Wielunia, Łasku. W razie potrzeby reprezentujemy naszych Mocodawców na terenie całego kraju, czemu sprzyja obowiązek prowadzenia rozpraw cywilnych w formie zdalnej